Rower biegowy a koślawość kolan

Każdy z nas bez wątpienia pamięta swoje pierwsze chwile na rowerze – poobijane kolana, zawrotna w oczach małego dziecka prędkość, niemożność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu… Przyjemność z jazdy przychodziła z czasem, ale okupiona była godzinami prób złapania równowagi i nieopisaną pomocą dorosłych członków rodziny. Dlatego też nie dziwi rosnąca popularność rowerków biegowych, które umożliwiają dzieciom naukę jazdy w sposób łatwy, szybki, przyjemny i w ogóle nie traumatyczny! Coraz więcej rodziców docenia zalety rowerka biegowego i wybiera go jako pierwszy krok w nauce tego sportu.

Rower biegowy wyglądem przypomina standardowy dziecięcy rowerek – istotną różnicą jest brak pedałów. W ruch wprawiany jest bezpośrednio wskutek odpychania się nogami od podłoża. Dzięki zastosowaniu takiego intuicyjnego mechanizmu, dziecko w swoim naturalnym tempie uczy się koordynacji i balansu. Strach przed upadkiem zostaje zniwelowany, gdyż w każdej chwili można wyratować się przed stratą równowagi – po prostu podpierając się nogami.
Dużą zaletą rowerków biegowych jest także fakt, że można na nie posadzić już dziecko 2-letnie, a więc nauka rozpoczyna się dużo wcześniej niż w przypadku klasycznego rowerka. Dodatkowo – w przeciwieństwie do przestarzałej już formy nauki jazdy przez asekurowanie przymocowanym do ramy kijem – rowerek biegowy daje dziecku poczucie samodzielności i uczy kontrolować sytuację. Z kolei wybierając rowerek trójkołowy, lub co gorsza – z bocznymi kółkami – praktycznie cały czas spędzony na takiej konstrukcji jest stracony w momencie, gdy trzeba przesiąść się na klasyczny jednoślad. Z rowerkiem biegowym nie ma takiego problemu – dziecko od razu oswaja się z dwukołowcem, stopniowo łapiąc balans i tylko wydłużając czas jazdy w równowadze.
Oprócz tego rowerek biegowy jest po prostu świetnym ćwiczeniem dotleniającym i sprzyjającym pracy mięśni, więc wspiera rozwój malucha poprzez zabawę. Należy jednak pamiętać, że rower biegowy ustawia nogę dziecka do środka, dlatego gdy zauważymy, że dziecko koślawi kolana, należy zastanowić się nad zamianą roweru biegowego na rower z pedałami. Rower biegowy należy wówczas używać sporadycznie do wzmocnienia całości organizmu i wzmocnienia pracy stóp. Połączenie aktywności fizycznej i dobre sandały profilaktyczne dla dzieci zapobiegną kontuzją a stopa będzie rozwijała się w jak najlepszych warunkach bez żadnych utrudnień i wad postawy.
Dzieci uwielbiają tę formę spędzania czasu i nie marudzą podczas spacerów – przy okazji rodzić może odpocząć od ciągłego noszenia znudzonego potomka na rękach.
Przy zakupie rowerka warto wybrać model z regulowanym siodełkiem, aby móc dobrze dopasować jego wielkość do wzrostu dziecka. Taki rowerek będzie mógł służyć nie tylko jednemu dziecku, a i łatwiej będzie go sprzedać kiedy już spełni swoje zadanie.