danielki

Czy dziecko musi nosić kapcie?

W dzisiejszych czasach trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie „Czy dziecko powinno nosić kapcie?”. Obecnie zdania w tej kwestii są podzielone. Zarówno rodzice mają inne podejście do dzieci, gdyż starają się je wychowywać w swobodzie, jak i stanowisko lekarzy nie jest identyczne. Co niektórzy specjaliści zalecają nosić kapcie maluchom, inni uznają, że w domu wystarczą skarpetki z podeszwą antypoślizgową. Mają one ten plus, że są elastyczne i pozwalają na łatwe dreptanie po przemieszczaniu. Poza tym, że ułatwiają dziecku naukę chodzenia są tanie i wygodne.

Jeżeli zdecydujemy aby na stopy dziecka nałożyć kapcie, które mają zarówno zalety jak i wady, warto to zrobić wtedy gdy maluch potrafi już dobrze chodzić.
Zdecydowanie kapcie są wygodne w większym domu czy mieszkaniu, bowiem wówczas dziecko chodzi po rozmaitych nawierzchniach. Nie zawsze są to podłogi wystarczająco ciepłe i czyste. W zasadzie zimą w pomieszczeniach gdzie nie ma ogrzewania podłogowego są niezbędne. Ponadto dają największą stabilność oraz zapobiegają utracie równowagi. Dodatkowo przyzwyczajenie maluszka do noszenia kapci, jest bardzo istotne w przypadku uczęszczania do żłobka i przedszkola. Wielu specjalistów uważa, że dzieci po prostu powinny nosić kapcie, bowiem amortyzują one wstrząsy powstające podczas chodzenia.

Noszenie kapci ma jednak również wady, zwłaszcza jeśli buty nie są właściwie dopasowane do nóżki malca. W domu najlepiej postawić na maksimum komfortu i pozwolić aby dziecko pochodziło czasami boso. Maluchy zwykle nie przepadają za ich noszeniem i starają się je ściągnąć jeśli mają tylko na to okazję. Zazwyczaj tego rodzaju buty nie są wystarczającej jakości. Lekarze najczęściej polecają buty danielki, które mają mocne rzepy, zapobiegają wadom stóp i są bardzo wygodne.
Niektóre mamy zakładają na stopy swoich pociech jako kapcie różnego rodzaju sandałki. Przy wyborze tego typu obuwia trzeba być bardzo ostrożnym i warto sprawdzić czy wybrane sandałki mają elastyczną podeszwę, dobrej jakości wkładkę i sztywny zapiętek.

Warto zakupić kapcie profilaktyczno-ortopedyczne, które mają na celu ochronę malej stópki przed wadami. Przed podjęciem decyzji z zakupie kapci dla dziecka należy oszacować wszystkie plusy i minusy tego rodzaju butów. Zawsze jednak warto dać każdemu maluchowi trochę swobody i każdego dnia pozwolić mu przez kilka godzin pospacerować bez bucików.