Płaskostopie jak leczyć i zapobiegać

Już małe dziecko pobudzaj do ćwiczeń, łaskocząc je w stopy co pozwoli

płaskostopie jak zapobiegać

odruchowo przykurczać paluszki.

 1. Postaw dłoń pod stopy dziecka tak jakby stawiając opór ich naciskowi.
 2. Gdy dziecko jeszcze nie chodzi nie używaj jeszcze bo w ten sposób skraca się okres raczkowania. Nie przyspieszaj nauki chodzenia. Maluch sam stanie na nogi, kiedy jego układ kostny będzie do tego gotowy.
 3. Zapewnij dziecku swobodę ruchów i nie krępuj niemowlęcia ciasnymi śpiochami, rajstopami lub getrami.
 4. Latem zachęcaj dziecko do zabawy na boso na trawie, kamykach, piasku. To świetna zabawa oraz gimnastyka wzmacniająca mięśnie stóp. W zimę zalecana jest mata na płaskostopie.
 5. Zwracaj uwagę aby dziecko grało w gumę lub skało przez skakankę na trawie lub miejskiej powierzchni. Unikajcie asfaltu i betonowego podłoża.
 6. Zwracaj uwagę aby dziecko nie siadało na podłodze z nogami podwiniętymi pod pupę, co sprzyja koślawieniu kolan.
 7. Dbajmy od dietę u dzieci i zapobiegajmy otyłości. Im większy ciężar, tym większą pracę muszą wykonać mięśnie stóp.
 8. Kup dziecku rowerek biegowy. Dziecko na rowerku biegowym utrzymuje prostą postawę, nie jest pochylone do przodu czy w bok. Stopy pracują prawidłowo odpychając się od podłoża.
 9. Naucz dziecko jeździć na rowerze. Warto ustawić siodełko odrobinę za wysoko, co Konieczność sięgania do pedałów czubkami palców zmusza mięśnie stóp do treningu.
 10. Zapewnij odpowiednie obuwie profilaktyczne dla dzieci. Cholewka powinna sięgać ponad kostkę, noski butów powinny być szerokie, obcas stabilny, sztywny zapiętek, sznurowane lub na mocne rzepy, z miękkiej naturalnej skóry, podeszwa grubsza i uginająca się, która amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia, lekko wyprofilowane. Nie używaj tanich materiałowych paputków.
 11. Nie narażaj dziecka na długie stanie bez ruchu, szczególnie w rozkroku. Pozycja ta pogłębia koślawość kolan i płaskostopie, bowiem w pozycji tej sklepienia stóp są bardzo obciążone co sprzyja powstawaniu wady.

2 komentarze do “Płaskostopie jak leczyć i zapobiegać”

 1. Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć… jakie są różnice pomiędzy butami
  ortopedycznymi a profilaktycznymi? 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.