Czy warto posłać dziecko na balet?

Będąc rodzicem stajemy przed wieloma wyborami, ważnymi z punktu widzenia rozwoju naszego dziecka. Każdy z nas wie, że zajęcia dodatkowe, chociaż niewątpliwie pożyteczne dla dziecka, w zbyt dużej ilości mogą przytłoczyć i sprawić, że nie będzie miało ono czasu na nudę. Co więc warto wybrać? Języki, sport, zajęcia artystyczne? A może istnieją zajęcia łączące te wszystkie dziedziny? Tak, to balet! Zajęcia artystyczne – bo taniec to sztuka, sport – bo wymaga ćwiczeń i ruchu i języki – ponieważ większość nazw figur pochodzi z języka francuskiego. Jakie wartości ma więc balet i dlaczego właśnie na niego warto zapisać dziecko?

Podstawowym i bardzo ważnym aspektem jest wpływ baletu na zdrowie. Na zajęciach tych dziecko przyzwyczaja się do utrzymywania prostej postawy ciała, co kształtuje piękną sylwetkę. Dziecko uczy się podczas zajęć baletowych poruszać lekko, pewnie i delikatnie. Zyskuje koordynację ruchową, która jest bardzo ważna także we wszystkich dyscyplinach sportu oraz w innych rodzajach tańca. Kształtuje zdrowe ułożenie stopy, zmniejszając ryzyko płaskostopia podłużnego i innych wad stóp gdzie wskazane są buty z obcasem Thomasa. Aktywność ruchowa jest ważnym czynnikiem ograniczającym nadmierny przyrost masy ciała a to właśnie nadwaga jest coraz większym problemem wśród dzieci.
Konieczność zapamiętania kroków i układów wspomaga rozwój pamięci i kojarzenia. Konieczność regularnego ćwiczenia, pokonywania własnych słabości i wychodzenia ze strefy komfortu kształtuje samodyscyplinę i pozytywnie wpływa na charakter dziecka. Z czasem, kiedy dziecko samo będzie w coraz większym stopniu samo decydować o sposobie spędzania czasu, konieczność przygotowań, pojawiania się na zajęcia i organizowanie czasu na ćwiczenia wyrobią w nim umiejętność zarządzania własnym czasem. Zarówno porażki jak i sukcesy pomogą dziecku wyrobić sobie stałą opnie na swój temat.

Bardzo ważnym i wartym wspomnienia jest fakt, że balet wyrabia w człowieku wrażliwość na piękno. Poprzez obcowanie z muzyką klasyczną, dokładnie wykonywanymi układami i prostymi, ponadczasowymi krojami ubrań dziecko będzie miało podstawy by w przyszłości potrafić docenić wartość sztuki. Obcowanie od najmłodszych lat z pięknem bardzo poszerza horyzonty młodych ludzi. Jeśli dodatkowo odrywa ich to sprzed telewizora i sprawia, że ich ciało będzie niezawodne aż do późnych lat – warto się taka formą spędzania czasu zainteresować.